Motivace k inhalaci a fyzioterapii

Jak motivovat dítě ke každodenním inhalacím a fyzioterapii?

Každodenní život

Symptomatická léčba cystické fibrózy, zahájená již od raného dětství, zahrnuje pravidelné inhalace a speciální dechové techniky, které napomáhají vykašlávání hustého hlenu, a tím čištění plic. Každodenní důsledné léčebné postupy mohou představovat značnou výzvu pro celou rodinu.

Pokud je léčebný plán sestaven multidisciplinárním týmem odborníků a přizpůsoben individuální situaci a potřebám dítěte, jeho začlenění do každodenního života je mnohem jednodušší1. Čím efektivněji dokážeme začlenit jednotlivé úkony do stanoveného programu, tím lépe si udržíme organizovanost a motivaci.

Každodenní-život-Obraz

 

Do denního programu můžeme zahrnout třeba dřívější vstávání, které nám umožní připravit inhalaci v klidu a provést ji společně s dítětem před odchodem do školy. Tím zajistíme správnou techniku inhalace, která je klíčová pro její účinnost. 

Do každodenních činností je důležité zařadit také dechovou rehabilitaci, kterou lze naplánovat jako zábavnou aktivitu po příchodu ze školky nebo školy. Pro vytvoření denní rutiny je užitečné společně s dítětem vytvářet rituály, čímž ho zapojíme do organizace dne. Dohodou s rodiči na denním rozvrhu získá dítě pocit samostatnosti. Tím, že má (do určité míry) vliv na společně stanovený režim, může být více motivováno k jeho dodržování2.

Cíle inhalační terapie

Inhalační léčba je nedílnou součástí každodenního života pacientů s cystickou fibrózou již od raného dětství. V kombinaci s pravidelnou respirační fyzioterapií může výrazně usnadnit odkašlávání hustého hlenu. Každodenní inhalace se provádějí již od kojeneckého věku. Inhalace způsobuje rozředění hustého hlenu usazeného v plicích. Umožňuje také podání léku a dosažení jeho vysoké koncentrace v dýchacích cestách, kde může rychle působit.

 

Správná technika inhalace je pro úspěch léčby naprosto klíčová, a proto je nezbytné důkladně školit jak pacienty, tak rodiče dětí s cystickou fibrózou. Je rovněž důležité pravidelně konzultovat používanou techniku s ošetřujícím lékařem a fyzioterapeutem. Dodržování léčebného plánu má zásadní vliv na dosažení optimálních výsledků terapie. Míru dodržování pokynů lze zvýšit přizpůsobením typu inhalátoru aktuální situaci a životnímu stylu pacienta. Léčebný tým by měl brát v úvahu individuální potřeby pacientů a spolupracovat s nimi na vytváření léčebných plánů, které odrážejí realitu jejich každodenního života1.

Cíle-inhalační-terapie-Obraz

Cíle fyzioterapie

Respirační fyzioterapie je důležitou součástí každodenního života lidí s cystickou fibrózou. Pravidelné provádění různých, individuálně přizpůsobených dechových cvičení má zlepšit plicní funkce. Úkolem fyzioterapie je odstranit lepkavý hlen a bakterie z dýchacích cest, čímž se zlepšuje výměna plynů v plicích a počet bakterií se udržuje na nejnižší možné úrovni4.

Metody respirační fyzioterapie u cystické fibrózy:

  • dechová cvičení,
  • drenážní techniky,
  • mobilizace hrudníku a nácvik držení těla,
  • relaxační terapie,
  • fyzická cvičení4.

Specialisté u nejmenších pacientů zavádějí metody respirační fyzioterapie přizpůsobené jejich věku, potřebám a aktuálním výsledkům testů. Tyto metody mohou být aktivní a pasivní4.

Pasivní techniky respirační fyzioterapie nacházejí své využití zejména u malých dětí. Patří mezi ně například rytmické poklepávání rukou. Takto vzniklé vibrace se přenášejí do dýchacích cest a zlepšují proces odstraňování sekretu4.

Cíle-fyzioterapie-Obraz

 

Od dvou let věku lze u dětí, které jsou ochotné spolupracovat, zavádět aktivní techniky. Cílem je naučit dítě dlouhým výdechům, které jsou nezbytnou součástí techniky mobilizace sekretu, kterou se učí v pozdějším věku. V tomto případě si lze pomoci nejrůznějšími druhy her, které jsou založeny na foukání. Učení aktivního vydechování lze kombinovat s pasivním stlačováním hrudníku. Mezi metody ředění a mobilizace sekretu u starších dětí lze zařadit také fyzické aktivity, například skákání na gymnastickém míči a trampolíně4. Individuální i týmové sporty jsou skvělým způsobem, jak zlepšit kondici a celkový zdravotní stav dětí s cystickou fibrózou, a měly by tak být pravidelnou součástí jejich každodenního života. V následujících motivačních tipech uvádíme konkrétní příklady pohybových aktivit, které jsou pro děti atraktivní.

Účinné způsoby motivace

Níže uvádíme šest snadno proveditelných způsobů, jak motivovat vaše dítě k pravidelné terapii.

1) Pochopení potřeby léčby

Pokuste se dítěti jednoduchým a přístupným způsobem vysvětlit, proč musí pravidelně a aktivně provádět inhalační a dechová cvičení. Vysvětlete mu, že jeho zdraví je závislé na léčbě a že dodržováním pravidel může aktivně přispět k tomu, aby se cítilo lépe.

Pokud vaše dítě inhaluje nepozorně nebo nedbale, vysvětlete mu, že se mu bude lépe dýchat a že lék se v průduškách dobře vstřebá pouze tehdy, bude-li správně aplikován. K potřebám dítěte přistupujte s velkou dávkou pochopení a citlivosti. Buďte pro něj blízkou, důvěryhodnou osobou, které se může svěřit v lepších i horších chvílích5.

 

2) Rituály spojené s léčbou

Snažte se dodržovat stálý denní rytmus. Vytvořením rodinných rituálů si usnadníte dosahování léčebných cílů. V rámci možností dodržujte stanovené časy a postupy inhalační a respirační fyzioterapie. Pokud si terapeutické sezení naplánujete mezi dvě konkrétní rutinní činnosti (např. ráno mezi oblékáním a čištěním zubů), inhalační nebo fyzické aktivity se stanou součástí vašeho pravidelného rozvrhu a bude těžší na ně zapomenout.

Může vám pomoci také to, že si na chytrém telefonu nebo hodinkách nastavíte automatickou připomínku, která vás upozorní, že nastal čas terapie. Dobrým řešením, které usnadňuje dodržování léčebného plánu, je rovněž společné vypracování a sepsání týdenních cílů léčby. Po terapeutickém sezení lze použít pozitivní posílení v podobě odměny.

 

3) Odměny

 

Věnujte čas tomu, abyste si společně s dítětem vytvořili atraktivní systém odměn. Když před sebou uvidí konkrétní cíl, bude více motivováno k svědomitému provádění jednotlivých procedur. Aby však takový systém fungoval, je potřeba vhodně zvolit odměny. Je dobré si společně s dítětem říct, jakou odměnu dostane za správné provedení cviku nebo inhalace. V závislosti na věku to může být třeba nálepka na speciální tabuli, omalovánka, určitý čas na hraní počítačových her, používání mobilního telefonu nebo čtení nahlas. Nejdůležitější je, aby dítě cítilo motivaci k dosažení cíle a vždy dostalo odměnu, kterou si zasloužilo.

Odměny-Obraz

4) Výuka techniky inhalace formou hry

Děti mají obvykle potíže s kontrolou a ovládáním svého dýchání. Zavedením herních prvků do inhalační terapie může malý pacient zažít větší radost a snáze se naučit správnou techniku nádechu a výdechu. To bude mít příznivý vliv na jeho zdraví a může snížit napětí spojené s náročnými terapiemi.

Dobrým příkladem hry, která doprovází inhalační terapii, je cvičení spočívající v grafickém mapování dechu. Nakreslete nebo vytiskněte obrázek housenky či několika motýlů a poté dokreslujte nohy housenky nebo tykadla motýlů tak, aby odpovídaly délce po sobě jdoucích vdechů dítěte. Kreativitě se meze nekladou – můžete použít spoustu různých motivů a dokreslovat k nim další prvky podle stejného principu5.

 

5) Hry a zábava během inhalace

Existuje spousta metod (a technologií), které lze využít k tomu, aby terapeutická sezení probíhala rychleji a pro dítě příjemněji. Inhalaci lze zpestřit třeba sledováním televize, loutkovým divadlem v podání rodičů nebo hlasitým čtením pohádky.

Je však třeba dbát na to, aby dítě nezapomínalo na správnou techniku nádechu a výdechu. Proto, i když se dítě dívá na televizi a přitom inhaluje, je důležité být s ním a sledovat, zda dýchá správně.

 

6) Hry a pohybové aktivity

Hry-a-pohybové-aktivity-Obraz

 

V rámci pohybové terapie lze dnes využít mnoho atraktivních technologií. K dispozici je celá řada pohybových videoher, které mohou děti s cystickou fibrózou výborně motivovat k fyzické aktivitě potřebné k posílení kardiovaskulárního systému a svalů.

Program pohybové aktivity by měl být samozřejmě koordinován s plánem terapeutických sezení dítěte.

Individuální a týmové sporty, například ve sportovních kroužcích, přinášejí dítěti radost z pohybu a rozvíjejí jeho pozitivní vztah k pohybovým aktivitám. Díky takto získané motivaci je snazší trvale zařadit pohybové a sportovní aktivity do každodenního života, což může mít pozitivní vliv na zdraví dítěte s cystickou fibrózou. Společně s dětskými lékaři a dalšími odborníky, kteří se podílejí na péči o vaše dítě, je dobré vybrat sportovní aktivity, které jsou pro vaše dítě obzvláště vhodné, a hlavně takové, které ho budou bavit. 

V rámci podpory pohybové fyzioterapie doporučujeme bezplatnou aplikaci CF Physio, která se skvěle osvědčuje jako mobilní tréninkový společník při léčbě cystické fibrózy. Aplikace nabízí řadu tréninkových programů, do kterých si můžete přidávat vlastní cvičení7.

CZ-20-2400012

10/2024